Podróże do obcych krajów nieprzerwanie są podniecającym przeżyciem, ale równocześnie mogą wstawić w zakłopotanie  ze względu nierozumienia regionalnej mowy. Stanowczo prościej poruszać się w danym państwie, jeśli zdołamy porozumieć się z jego rezydentami. Więcej zapamiętamy z wycieczki, jeśli potrafimy poznać teksty na obiektach, pomnikach, czy na ekspozycjach.

Nowoczesny świat stanowi kulturowy a także językowy mix, wielu ludzi ma rodzinę poza granicami własnego kraju. Mówienie w języku państwa, do którego wyemigrowali niewidziani sporo lat bliscy, z pewnością uprości komunikację a także odnowienie rodzinnych więzi. Uczenie się języka angielskiego w Częstochowie dozwala na pojęcie norm rządzących w miejscowej mowie, nabiera się do niej dystansu i rozróżnia zasady gramatyki użytkowania czasów, słowotwórstwa, budowy sformułowań.

Wszystko to ma istotność na poprawę własności swojej mowy. Toteż, pożądane byłoby uczyć się obcych języków, ażeby móc poszerzać swoje umiejętności i wzmacniać szansę na odkrycie dobrze płatnej pracy.